Inspiracje dla projektów?

Szukasz inspiracji dla swoich projektów? Interesuje cię tak ostatnio popularny UI/UX design? Chcesz dowiedzieć się skąd najlepsi czerpią inspiracje ?

Zapraszam do lektury.

Skąd się biorą pomysły na te wszystkie piękne strony i funkcjonalne aplikacje? Oczywiście z głowy! Jednak, żeby w naszej głowie rodziły się dobre pomysły, trzeba się trochę z tym wszystkim opatrzyć. Szczególnie polecam to mało doświadczonym designerom, żeby wyrobić sobie nawyk przeglądania serwisów pokazujących screeny z różnych projektów czy funkcjonujących aplikacji.

Skąd więc czerpać inspiracje do swoich projektów ?

Dribbble

www.dribbble.com

Na pewno dowiesz się stamtąd, jakie są obecnie trendy w UI, znajdziesz paletę kolorystyczną do kolejnego projektu. Dla mnie Dribbble to taki Instagram dla UI designerów, którzy prześcigają się w pokazywaniu swoich projektów. To, co lubię podglądać na Dribbble, to właśnie sposób pokazywania projektów. Nie szukałbym tam pomysłów na dobry UX-owy projekt. Bardziej pomaga mi określić obecne trendy graficzne , kolorystyczne, jak i daje inspiracje do moich projektów.

To dobre źródło dla młodych designerów bo pomaga się opatrzeć, dzięki temu w głowie zaczynają rodzić się pomysły na własne projekty.

Behance

www.behance.com

Na Behance sprawa wygląda już nieco inaczej. Raczej nie ma tu miejsca na niedopracowane ekrany aplikacji. To miejsce, gdzie znajdziecie całkiem treściwe case studies oraz dopracowane projekty. Na Behance jest już więcej kontekstu. Znajdziecie tutaj także prace z różnych dziedzin sztuki i projektowania – UX/UI, projektowanie graficzne, branding, fotografia, ilustracja, interakcje, architektura, product design, fashion, sztuki piękne, reklama, rękodzieło, game design.

Dlatego właśnie uważam, że Behance jest wspaniałym miejscem do czerpania inspiracji, bo łączy ze sobą wiele dziedzin projektowania, jest bardziej uniwersalny i z większą ilością treści. A jak wiadomo, pomysły przychodzą w nieoczekiwanym momencie. Już nie raz mi się zdarzyło, przeglądając piękne fotografie architektoniczne, wpaść na pomysł nowej strony. Wszystkie te dziedziny sa w jakiś sposób ze sobą związane i to chyba jest w tym najlepsze.

Pinterest

www.pinterest.com

Absolutnie nie wyobrażam sobie życia bez Pinteresta. Możliwość tworzenia swoich tablic na każdy interesujący mnie temat jest bardzo pomocne. Ich algorytmy podpowiadają kolejne podobne obrazy. Świetnie to działa także jeśli chodzi o UI. Wyszukuje coś w temacie, który mnie się podoba i potem, dzięki sugestiom, mogę drążyć temat głębiej i głębiej. Inne portale nie mają takiej możliwości.

Gdybym miałbym podać moje ulubione źródło inspiracji UX/UI, to byłby to zdecydowanie Pinterest. Głównie właśnie dzięki algorytmom, które robią sporo roboty za mnie, a rezultaty czasami przekraczają moje oczekiwania. Dodatkowo dzięki super intuicyjnemu katalogowaniu inspiracji i możliwości późniejszego dopasowania i grupowania.

Uideo

www.uideo.net

Jeżeli interesują cie konferencje poświęcone zagadnieniu UI/UX polecam portal uideo. Znajdziesz najlepsze nagrania z konferencji z całego świata poświęconych zagadnieniom UI oraz UX.

Uxmag

www.uxmag.com

Ten portal to prawdziwe kompendium wiedzy na temat UX designu. Znajdziesz tutaj najnowsze trendy, wyniki prestiżowych konkursów poświęconych UX, a nawet psychologiczny i naukowy aspekt tworzenia stron .

52weeksofux

www.52weeksofux.com

Na tym portalu zaciekawiła mnie forma przekazanej informacji i myślę, że to już wystarczający powód by stać się fanem tej strony. W formie 52 stron, odpowiadających 52 tygodniom, twórcy poruszają aktualne i nurtujące designerów tematy dotyczące UX designu – takie jak to, czym tak naprawdę jest prostota na stronie internetowej, jak zrozumieć podróż jaką przechodzi użytkownik szukając Twojej strony oraz wiele innych. 

Smashing magazin

www.smashingmagazine.com/category/ux-design

W zestawieniu nie mogło zabraknąć smashing magazin. Znajdziesz tutaj wysokiej jakości artykuły na temat użyteczności, architektury informacji, projektowania interakcji i innych tematów związanych z doświadczeniem użytkownika (UX) – w przypadku produktów cyfrowych (WWW, mobilnych, aplikacji, oprogramowania) i fizycznych. W tych artykułach eksperci i specjaliści dzielą się z Tobą cennymi pomysłami, praktycznymi wskazówkami, przydatnymi wskazówkami, zalecanymi najlepszymi praktykami i świetnymi przykładami.

CDN.